Haber

İmamoğlu’nun İngiliz basınında dikkat çeken analizi: Aday olacağına şüphe yok, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu iyi biliyor.

İngiltere’nin en saygın gazetelerinden The Times, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen ve Türk kamuoyunda geniş yankı uyandıran 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına odaklandı.

“İMAMOĞLU’NUN DÜNYA BİLİNİRLİĞİ KURULDU”

Gazetenin Türkiye muhabiri Hannah Lucinda Smith’in “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İmamoğlu’nu hapsetme kararı geri tepebilir” manşetiyle yazdığı yazıda, “İmamoğlu’nun dünya çapında tanınırlığı, hüküm giydikten sonra 5 gün boyunca fırladı” yorumunu yaptı.

“GÖRECEK KÜÇÜK BİR DENEYİMİMİZ VAR”

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun güçlü bir yerel desteğe sahip olduğuna vurgu yapılan yazıda, “Henüz görece az bir tecrübe var. Ancak bu kararla gelecekte aday olacağından şüphe yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu iyi biliyor. 1994 yılında 40 yaşındayken İstanbul Belediye Başkanı oldu. 1999 “Türkiye’de hapis cezasına çarptırıldı ve siyasetten men edildi. Hapsedildiğinde takviye kuvvetler arttı ve Uluslararası Af Örgütü serbest bırakılması için kulis yaptı ve muhafazakar Türkler için dini ve siyasi özgürlüğün simgesi haline geldi.”

“MÜCADELE MUHALEFETİ GÜÇLENDİREBİLİR”

The Times’daki yazı, “Bir nesil önce Erdoğan, kazanma şansı düşük bir aday olarak sunulurken, İmamoğlu’nun mücadelesi muhalefeti güçlendiriyor olabilir” sözleriyle son buluyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu