Haber

Fransa İçişleri Bakanı’nın bağımsızlık yanlısı Kanak lidere hediyesi tartışma konusu oldu

Fransa İçişleri ve Denizaşırı Topraklar Bakanı Gerald Darmanin, bir Fransız eyaleti olan özerk Yeni Kaledonya’da Kuzey Eyaleti Başkanı Paul Neaoutyine’e “ilkel bir el arabası modeli” sundu.

Resmi bir ziyaret için Yeni Kaledonya’da bulunan Darmanin, Kanak menşeili Neaoutyine’yi Fransa’nın Tourcoing kentine özgü el arabası modeliyle sunarken çekilen görüntüleri Twitter hesabından paylaştı.

Görüntülerde, Tourcoing şehrinin eski belediye başkanı Darmanin, bağımsızlık yanlısı lidere hediyesini sunarken, Tourcoing yakınlarındaki Lille şehrinin zenginlerinin Tourcoing çalışanlarıyla dalga geçmek için el arabasını kullandığını söyledi.

Bana “sömürgecilerin yerlilere verdiği ıvır zıvırları” hatırlattı.

Twitter kullanıcıları, Darmanin’in paylaşımına İçişleri Bakanı’nın Yeni Kaledonya lideriyle dalga geçtiği yorumunu yaptı.

Bir kullanıcı, “Adamlar bağımsızlık istiyor, İçişleri Bakanı da ‘İşte el arabası’ diyor” dedi. Başka bir kullanıcı ifadeyi kullanırken, Yeni Kaledonya’nın el arabasından çok güvenliğe ihtiyacı olduğunu savundu.

Başka bir Twitter kullanıcısı, el arabasının “bize sömürgecilerin yerlilere verdiği sözde bibloları hatırlattığını” belirtti.

ortahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu