Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez turu dönüşü uçakta soruları yanıtladı: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail Başbakanı Netanyahu ile ilk kez temas halindeyiz. Bu gelişmenin Türkiye-İsrail ilişkilerinde çok daha sıcak bir dönemin başlangıcı olmasını temenni ediyorum.” söz konusu.

Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) kapsayan Körfez gezisinin ardından Türkiye’ye dönen Erdoğan, uçakta değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun son günlerde Türkiye’ye yaptığı ziyaretin değerlendirildiği ve İsrail’in Akdeniz’den Avrupa’ya olan doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya arzının söz konusu olduğunun İsrail basınına hatırlatılmasının ardından Erdoğan’a değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi:

“Aslında buradaki en sağlıklı proje doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması. Aksi takdirde Akdeniz’den Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatının maliyeti çok yüksek. Ama Türkiye’den geldiğinde hem kullanma anlamında karlı bir sürece girmiş olacağız hem de bu işin Avrupa’ya taşınmasında belli bir orana sahip olacağız.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Bey döneminde böyle bir adım atıldı. Bu adım kesintiye uğradı. Şimdi atacağımız bu adımla ilk defa Netanyahu ile temas kurmuş oluyoruz. Bu gelişmenin Türkiye-İsrail ilişkilerinde çok daha sıcak bir dönemin başlangıcı olmasını temenni ediyorum.”

“Rusya ile ilişkilerimizi sürdürüyoruz”

Rusya’nın gıda koridorunun kapatılmasıyla ilgili Avrupa basınında, “NATO’da İsveç’e yeşil ışık yakılması Türkiye’nin arabuluculuktaki önemini azaltmıştır.” “Böyle bir görüşe katılır mısınız?” sorusuna Erdoğan, bu görüşe katılmadığını belirtti.

Türkiye’nin şu anda Rusya ile ilişkilerini sürdürdüğünü belirten Erdoğan, hem Dışişleri Bakanı Hakan Fidan hem de MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın görüşmelerini sürdürdüğünü bildirdi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Görüşmelerle yakında bu konuyu Sayın Putin’e bağlayacağız ama telefon diplomasisi ile ama daha önce konuştuğumuz Türkiye ziyareti ile inşallah bu konuyu belli bir yere bağlayacağız. Rusya’nın da bazı beklentileri var. Bunlar aşılırsa Rusya bu tahıl koridorunun etkin bir şekilde işletilmesinden yana. Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’nden yana. Küresel gıda fiyatlarının artmasının yanı sıra .. Batılı ülkelerden bazı beklentileri olduğunu biliyoruz. Batılı ülkelerin de bu konuda harekete geçmesi gerekiyor.”

Karadeniz Tahıl Girişimi ile 33 milyon tonun üzerinde tahılın dünya pazarlarına sevkiyatını sağladıklarını belirten Erdoğan, küresel salgının, ekonomik krizden sonra sonuçları çok daha ağır olacak küresel bir gıda krizinin önüne geçtiğini hatırlattı.

Erdoğan, “Sonuçları prestijiyle bu kadar hayati olan bir girişimin devam etmesi insanlığın yararınadır.” dedi. söz konusu.

Diplomasinin tüm araçlarını kullanacaklarını ve tüm çabalarını bu konuya odaklayacaklarını belirten Erdoğan, “Savaş ortamında insanlığa hizmet eden bir uzlaşma sağlandı ve bunu sürdürmek için elimizden geleni yapacağız. Türkiye’ye döndüğümde Sayın Putin ile görüşmelerimi yapacağım. Öncelikle telefon diplomasisini kullanacağız. Sayın Putin’in Ağustos ayında planladığı ziyaret gerçekleşirse bu konuları tüm detaylarıyla ele alacağız” açıklamasını yaptı.

“(Emekliler) Yılsonunun prestijiyle yeniden bir değerleme yapmak söz konusu”

Türkiye ekonomisinde akaryakıtta ÖTV artışına ilişkin tartışmaların olduğunu hatırlatarak, “Sizin bu konudaki yaklaşımınız nedir? Vatandaşın ekonomik olarak rahatlaması için süre tanıyabilir misiniz? Ayrıca memur zammındaki artış sevindirici olsa da emekli zammındaki artış biraz yetersiz bulundu. Emekli maaşlarına yeni bir yaklaşımınız olacak mı?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığımız akaryakıtta vergisel bir düzenleme yaptı. Özellikle ÖTV sabit olduğu için uzun süredir enflasyon güncellenmiyor. Bu nedenle ÖTV’de böyle bir artış yapıldı. İhtiyaçlar kapsamında böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyduk. Bütün bunlara rağmen Türkiye akaryakıt fiyatları açısından Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri. Akaryakıtta zaten otomatik bir fiyatlama mekanizması var. Dünyadaki fiyatlar çerçevesinde belirleniyor. İhtiyaçlar kapsamında yapılan bir vergi düzenlemesi. .”

Emekli maaşlarıyla ilgili olarak Erdoğan, “Yıl sonunun prestijiyle emeklileri yeniden değerlendirmemiz söz konusu” dedi. ifadesini kullandı.

En iyi zammı memur, işçi ve emeklilere bütçe şartlarını zorlayarak yaptıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Enflasyonla kimseyi ezmeyeceğiz söz verdik bugüne kadar kimseyi ezmedik. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerimize ek sosyal yardım payı vererek zam oranını yüzde 25’e çıkardık. Aynı şekilde memur emeklilerine de yüzde 25 zam yapıldı. Enflasyonun üzerinde zamlar yapıldı. Biz bu zamları memur, memur ve emeklilerimize yaparken, bazı fırsatçı ve açgözlüler adeta vatandaşın cebine giriyor. Bunlara izin vermeyeceğiz. Ticaret Bakanlığımız denetimlerini sıkılaştırdı, cezai süreçleri artırıyoruz.”

“Gabar yağı sistemimize entegre edildiğinde mutlaka vatandaşlarımıza yansıyacaktır”

“Akaryakıt zammından sonra Gabar’da bulunan petrolle ilgili ‘Madem bu petrolü çıkarıyorsak neden bu zamlarla karşılaşıyoruz’ algısı oluştu. “Bu yakıt artışının Gabar’daki petrolle bir ilgisi var mı? Gabar’daki petrol vatandaşın cebine nasıl katkı sağlayacak?” sorusu üzerine Erdoğan, Gabar’daki petrolün şu anda halkın cebine girmeye başlamadığını söyledi.

Şu anda petrolü çıkarma aşamasında olduklarını ifade eden Erdoğan, “Gabar petrolünü çıkarıp devletin hazinesine girdiğimiz anda vatandaşlarımıza hızla yansıyacak. İnşallah en uygun ve ideal olanı vatandaşlarımıza yansıtacağız.” söz konusu.

Karadeniz’deki gaz rezervinin Ağustos 2020’de keşfedildiğini, Nisan 2023 prestijiyle Faz-1 kapsamında planlanan 10 kuyunun devreye alındığını belirten Erdoğan, “Böylece Karadeniz gazı sisteme dahil edilerek evlerimizde kullanılmaya başlandı. Nisan ayında konutlarda doğal gaz 1 ay bedava, 1 yıl oldu” Gabar petrolü entegre edildiğinde yıl boyunca 25 metreküp eşdeğer doğal gaz bedava ürettiysek. sistemimize, vatandaşlarımıza mutlaka yansıması olacaktır. Bulunan petrolün sisteme girmesi ve yakıt olarak kullanılması biraz zaman alacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Erdoğan, “aile ve gençlik bankası”nın kaynağının Gabar petrolü ve Karadeniz doğalgazı olacağını belirterek, “Bu konuda Norveç modelini önemsiyorum. Bunun için aile ve gençlik bankasını kuruyoruz. Orada belli bir rezerv tutacağız. Bu rezervden aileler ve gençler faydalanacak. Bunun vatandaşlarımıza bir yansıması daha olacaktır.” şeklinde konuştu.

“Gabar yağının ekonomiye olumlu yansıması 2024’te başlıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gabar petrolü için son tarih var mı?” sorusuna cevaben şöyle cevap verdi:

“Gabar petrolünün ekonomiye olumlu yansıması 2024’te başlıyor. Şu anda günde 12-13 bin varil üretiyoruz. İnşallah 100 bin varile çıkar ve bu nedenle Türkiye 2024’ün sonunda üretimini ikiye katlamış olur. Temel prestijiyle devreye alma tarihinin 2024 sonu olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık olarak “100 kuyu açacağız. Şu anda Türkiye ve çevre ülkelerdeki tüm sondaj makinelerini oraya yönlendiriyoruz. Dağlarda kilometrelerce yol yapılıyor. Çok hummalı bir çalışma var.”

“Vatandaşlarımızı açgözlü bir azınlığın açgözlülüğüne kurban edemeyiz.”

Kiraların yüksek olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, İstanbul’da sadece 100 bin atıl konut olduğunu, bitmemiş, bitmemiş olduğunu söylüyor. Bunlar sektöre kazandırılabilir mi? Boş evler de kira fiyatlarını etkiler. Bazı ülkelerin boş evlerden yüksek vergi aldığı bilgisi var. Soru üzerine Erdoğan, “Artık Bakanlığımızın bahisle ilgili bir çalışması var. Biz bu çalışma ile onların üzerinden geçeceğiz. Yani yanlarında kar olmaz. Fahiş kira artışlarını ve konut fiyatlarını durdurmak için gerekirse ceza da uygulayacağız. Bir avuç açgözlü azınlığın çıkar hırsına vatandaşlarımızı kurban edemeyiz, edecek.” dedi.

“Büyük kongremizle birlikte mevcut yönetimimizde yenilenme yapacağız”

Genel seçim sonrası başta CHP olmak üzere muhalefette kaos yaşandığı ve seçimi kaybetmenin yarattığı stresin yönetilemediği ifade edildikten sonra, “CHP tabanında da tepki var. Neden seçimi kaybettik sorusunun cevabını bir özeleştiri olarak değerlendiremediler. Muhalefetin bu durumu yerel seçimler için bir zaaf mı? Yerel seçimler için stratejiniz nedir? Yerel seçimler için daha çok genel seçim gecesine dikkat çektiniz mi?” Soru üzerine değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, kendileri için sürecin son seçim akşamı çoktan başladığını söyledi.

Ekim başı gibi büyük bir kongre yapacaklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu kongre aslında yerel seçimlerin mihenk taşıdır. Büyük kongremizle birlikte mevcut yönetimimizde bir yenileme yapacağız. Adaylık nedeniyle bazı yerlerde boşalmalar oldu. Bu boşalan illerin tüm başkanlarını hızla atadık. Hem ana kademede hem de kadın kollarında bu atamaları yaptık. Bir yandan da çalışmalarımıza devam ediyoruz.

CHP’miz gibi bizim de bir derdimiz, derdimiz yok. Şu anda Cumhur İttifakı olarak hedefe odaklıyız ve isimleri nereden, nasıl bulacağımızı bulmaya çalışıyoruz. Yerel seçimlerde sadece parti çalışmaz, adaylar büyük önem taşır. İnşallah 30 büyükşehir, 51 il ve ilçe belediyemizde doğru isimler ve çok keyifli bir çalışma bularak hazırlıklarımıza devam edeceğiz. Kurumumuz çalışıyor, bu çalışmalarla çalışmalarımızı zenginleştirmeye devam ediyoruz. Kongre bu işte en değerli güç kaynağı olacaktır.”

“Uyuşturucuyla mücadelemizi sürdüreceğiz”

Uyuşturucu bağımlılığı konusunda ABD’den bir video izledikten sonra, “Sosyal medyada ABD’nin farklı şehirlerinde uyuşturucu bağımlısı gençlerin görüntüleri giderek artıyor. ABD şehirlerinin her köşesi bu tür bağımlılarla dolu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Türkiye’deki gençleri korumak için siz ne yapıyorsunuz?” Soru üzerine Erdoğan, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dönemi de dahil olmak üzere uyuşturucu tacirlerinin tutuklanmasında başarılı adımlar atıldığını vurguladı.

Videoda da görüldüğü gibi Amerika’nın bu işte zayıf olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uyuşturucu büyük bir felaket ve insanlık bu felakete karşı önlem almalı. Mesele zenginlik ya da yoksulluk değil. Şimdi baktığınızda Amerika ekonomik olarak zengin bir ülke ama zengin bir ülke olmasına rağmen tüm bu bağımlıların durumu ortada. Türkiye olarak bu konuda çok kararlıyız. İçişleri Bakanlığımız dahil her türlü tedbiri alıyoruz. Polisimiz sürekli jandarmanın yanında çalışıyor ve biz onlara karşı gidiyoruz. Bu adımlar caydırıcı, bu kabahati işleyenlere karşı harekete geçme kararlılığımızı gösteren adımlardır. Bunu yapmaya devam edeceğiz.”

Gençleri uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan korumak için devletin tüm imkanlarını kullandıklarını vurgulayan Erdoğan, uyuşturucuyla mücadelenin sadece Türkiye’nin değil tüm ülkelerin ortak mücadele alanı olması gerektiğinin altını çizdi.

Erdoğan, terör ve uyuşturucunun küresel mücadele gerektiren konular olduğunu belirtti.

Türk güvenlik güçlerinin uyuşturucu tacirlerine göz yummadığını ifade eden Erdoğan, “Sokak satıcısından uyuşturucu baronlarına, zehir tacirlerine kadar Türkiye’yi daraltıyoruz. Bir yandan da yerli, milli ve insani bedellerle donatılmış bir maliyet eğitimini önemsiyoruz. Bu konuda gerekli adımları atmaktan çekinmiyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin heba olmaması için eğitime öncelik vereceğiz. Ailemiz ve gençlik bankamızla gençlerimizin yanında olacağız. Bu konudaki çalışmalarımız da hızla devam ediyor. . Müjdelerini yakın zamanda vatandaşlarımızla paylaşacağımızı umuyorum.” dedi.

“Yaptığımız çalışmalarla Kuzey Kıbrıs artık TDT’de gözlemci üye olarak yerini almıştır”

Erdoğan, Kıbrıs’ın tanınmasına ilişkin mesajların sorulması üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Yaptığımız çalışmalarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti artık Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üye olarak yerini almıştır. Şimdi davet ediliyor ve Teşkilat toplantılarına katılıyor. Bunu Türk dünyasından tüm dünyaya yayarak neler yapılabilir üzerine çalışıyoruz. Bunları ikili görüşmeler ve lobicilik faaliyetleri ile Batı’ya anlatıyoruz. Cumhurbaşkanlığı binasını yapıyoruz. Bunlarla birlikte Kuzey Kıbrıs fiziki imkanlar açısından çok farklı bir konuma geliyor.”

Açılışı yapılan havalimanının GKRY’de olmadığını ifade eden Erdoğan, havalimanının pistin prestijiyle her türlü uçağın inebileceği şekilde olduğunu söyledi.

Erdoğan, “İnşallah bu fiziki altyapıyı tüm dünyaya göstererek Kuzey Kıbrıs’ta yeni adımların atılmasını sağlayacağız.” söz konusu.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler