Ekonomi

Fitch: SVB’nin iflası risk yönetiminin önemini vurguluyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten yapılan açıklamada, yılın ilk çeyreğine ilişkin bankacılık düzenlemelerindeki gelişmelere ilişkin raporun, sektördeki düzenleyici kurumların diğer standart belirleyici kuruluşlarla uyum içinde çalışacağının belirtildiği belirtildi. son bankacılık kaosundan dersler.

Bankacılık şubesinde son dönemde yaşanan türbülansın beklenmedik mevduat çıkışlarını karşılamada güçlükler gösterdiğine işaret edilen bu durumun, özellikle şube yüksek seviyede maruz kaldığında mevduat dağılımının daha yakından izlenmesine olanak sağlayabileceği kaydedildi.

“Basel Bankacılık Denetimi Komitesi 2024’e kadar faiz şoku senaryolarını gözden geçirmeli”

Mevduatın artık elektronik ortamda kolayca transfer edilebileceğine işaret edilen açıklamada, denetim kurumlarının mevduat sınıflandırması ve likidite karşılama oranlarını gözden geçirebilecekleri belirtildi.

Basel Bankacılık Kontrol Komitesi’nin (BCBS) 2024 yılına kadar faiz şoku senaryolarını gözden geçirmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “SVB’nin iflası, artan faiz ortamında risk yönetimi ve likidite politikalarının öneminin altını çizmiştir.”

Açıklamada, ABD’li yetkililerin SVB ve Signature Bank için yaptığı gibi tasarruf eden mudileri veya mudileri analiz sürecinde tutma hassasiyetinin arttığı hatırlatılırken, İngiltere makamlarını da garantili mevduat tedbirini artırmaya davet etti.

haberseyitgazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu